Cilt lekelerini gideren en etkili yöntemler için tıklayın! Evdeki malzemelerle yapabileceğiniz, cilt lekeleri için maske tarifi.

Cilt Lekelerini Gideren En Etkili Yöntemler

Cilt lekeleri; çevresel faktörler, genetik yapı ve yaşlanma sonucu cildimizin yapısının bozulmasıyla oluşur. Ciltte oluşan en küçük lekeyi bile kendi haline bıraktığımızda tamamen açılma süresi 12 aydır. Kendi haline bırakmak yerine cildinize doğru müdahalelerde bulunduğunuz takdirde, bu süreci 2-4 haftaya kadar düşürmek mümkün.
Bu yazımızda çoğunlukla kliniklerde uygulanan etkili tedavilerinden ve evinizin konforunda uygulayabileceğiniz, cildinizi lekelerden tamamen arındıracak yöntemlerden bahsedeceğiz.
Tedavi yöntemlerine geçmeden önce cildimizdeki bu lekelerin oluşma süreci, sebepleri ve korkulu rüya haline gelen bu lekelerin nasıl oluştuğunu inceleyelim. 
Cilt Lekeleri Nasıl Oluşur?
Cilde, saça, gözün iris ve retina bölgelerine rengini ‘melanin’ denilen özel bir pigment verir. Melanin nedir? Melanosit hücrelerinde bulunan, amino asidin bir türevi şeklinde karmaşık bir polimerdir. Cilt tarafından üretildikten sonra, etrafındaki diğer hücrelere yayılır ve cildimize eşit bir renk görünümü verir. Bazen melanosit hücreleri, gruplar halinde veya kümeler oluşturarak, benler, çiller, yaşlılık lekelerini oluşturabilirler.

Melanin, ciltte dış faktörlere bağlı olarak fazla üretildiğinde cilt tonu koyulaşır ve lekelenmeler meydana gelir. Yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava, güneşin zararlı ışınları gibi birçok faktör ciltte leke oluşumunu tetiklemektedir.
Ciltte En Sık Görülen Leke Çeşitleri

Yaşa Bağlı Lekeler

İlerleyen yaşla birlikte cildimizde meydana gelen, karaciğer veya yaşlılık lekeleri olarak da adlandırılan lentijinler, yaşla birlikte daha inatçı ve kalıcı hale bürünebilir. Oldukça koyu renkli ve genellikle tekrar tekrar güneşe maruz kalarak zamanla koyulaşır. Genel olarak 35-55 yaş aralığında ortaya çıkar. Bu tür yaşa bağlı lekeler güneş lentijinleri olarak bilinir. Çillere göre vücutta daha yaygın görülür. Genellikle daha koyu renklidir ve çiller gibi kış aylarında kaybolmazlar.

Güneş Lekeleri

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmaz güneş, cildimiz üzerinde olumsuz etkileriyle aynı değeri taşımıyor. Melanin pigmentinin derideki bir diğer görevi, güneşten gelen UV ışınlarını emerek derinin hasar görmesini engellemek. Güneşin UV ışınları cilde direkt geldiğinde, cildin hasar görmemesi için melanin pigmenti artar. Bunun sonucunda var olan lekeler daha çok koyulaşırken yeni lekelerin oluşmasına da sebep olur. Derideki melanin pigmentinin artmasıyla cilt bronzlaşır. Sadece Albinizmli insanların derisinde melanin pigmenti yoktur ve güneşe maruz kaldıklarında bronzlaşmazlar. Ciltleri, güneş ışığına karşı çok duyarlıdır ve yanıklar oluşur. Güneş lekeleri sıklıkla alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe en çok maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar.

Çiller

Üst deride bulunan melanosit hücrelerinin oluşturduğu yoğun kahverengi lekelerdir. Güneş ışığındaki UV ışınlarına maruz kalınca koyulaşır ve genişleyebilirler. Çilli cilt güneşe maruz kaldığında normal ciltlere göre daha çabuk yanabilir. Bu nedenle güneşe karşı koruma sağlanmalıdır. Çiller kış aylarında ise daha az belirgindir.

Akne ve Sivilce Lekeleri

Akne oluşumunda iltihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek folikül duvarlarında (kıl kökü duvarında) yırtılmalara sebep olabilir. Eğer yırtılma büyükse ve cildin ikinci katmanı (dermis) zarar görmüşse akne izi oluşabilmektedir. Derin ve iltihaplı akneler genellikle lekeler bırakır. Scar (yara izi) oluşumu, meydana gelen hasar sonrası, cildin kendini yenileyip tamir etmesi sonucu oluşur. Eğer yara yüzeyselse cilt kendini tamamen yenileyebilmektedir. Ancak özellikle cildin ikinci katmanını (dermis) etkileyen derin yaralarda, çukur ve leke şeklinde izler oluşabilir.

Melazma

Melazma, hormonal değişikliklerle tetiklenen ve genellikle yüzde görülen kahverengi lekeleridir. Çoğunlukla hamile kadınlarda görülür. Melazmanın sık kullanılan ismi 'hamilelik maskesi' dir. Kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen, erkekler de görülebilir. Cildin ilk katmanında (epidermis), ikinci katmanında (dermis) veya her ikisinde de melanin miktarı artar. Melazma tehlikeli olamamakla birlikte, oldukça can sıkıcı hale gelerek kişinin yaşam kalitesini etkileyebiliyor.

Hiperpigmentasyon

Koyu renk cilt lekeleri vücutta özellikle UV ışınlarına yoğun olarak maruz kalan alanlarda, yüzde, ellerin dış kısımlarında, omuz, sırt, dekolte bölgesi, kol ve bacakların dışa dönük yüzeylerinde ortaya çıkar. İnsülin direnci olan kişilerde görülebilen lekeler ise bunların tam tersine eklem içlerinde ve genital bölgede ortaya çıkmaktadır

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin En Etkili Yöntemler

Leke Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Mezoterapi: Doğal bitki özleri, ilaçlar, vitaminler ve diğer hücre yenileyici, onarıcı biyoaktif maddeler içeren karışımları özel bir teknikle, çok sayıda iğne deliğinden farklı konsantrasyonlarda cilt ve cilt altına enjekte etme işlemidir. Leke tedavilerinde mezoterapiden oldukça olumlu sonuçlar alınmakta.
Kimyasal Peeling: Kimyasal peeling (soyma) yönteminde özel geliştirilmiş kimyasal ajanlar kullanılır. Leke tedavisinde en sık kullanılan kimyasal ajan AHA olarak adlandırılan meyve asitleridir. Bu tedavi hafif leke sorunu olan ciltlerde kullanılır. Uygulamalar 2-4 hafta arayla en fazla 4-6 seans olarak yapılabilir. 'Nedir Bu AHA'lar?' yazımızda AHA'ları detaylıca ele aldık. AHA'lar hakkında bilmeniz gereken herşeye buradan ulaşabilirsiniz.


PRP: Kişinin kendinden alınan kanın, santrifüj işleminden geçirilip, iyileştirici hücrelerin ayrıştırılıp, tekrar aynı kişiye verilmesi işlemidir. Çoğunlukla tek başına lekeyi yok etmeye yeterli olsa da bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Ciltteki kolajen miktarını artırır, cilt kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Böylece, leke açıcı tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
Lazer: Leke tedavisinde farklı lazerler kullanılabilir. Cildin en üst tabakasını soyan fraksiyonel lazerler, renk hücresini hedef alan Q anahtarlı lazerler ve yoğunlaştırılmış ışık kaynakları olan IPL cihazları en sık kullanılan ışık sistemleridir. Lekenin tonuna ve yaygınlığına göre lazer uygulamaları yapılır. Lazer ile yapılan işlemlerde ciltteki lekeler kontrollü ufak zedelenmeler ile parçalanır. İyileştirici hücreler sorunlu bölgeye çekilir. Böylece cildin kendi kendini yenilemesi sağlanır.


Cilt Lekelerini Gidermede Dermokozmetik Yöntemler

Derinin üst tabakasında rahatsız edici bu izler gerekli önlemler almadığınız sürece çoğalır ve koyulaşır. Kozmetik ürünlerde leke denince ilk akla gelen, cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için bir kalkan görevi gören sektörün olmazsa olmazı güneş kremleridir. Leke oluşumunu engellemek ve var olan lekelerin koyulaşmasını engellemekte oldukça başarılı performans gösterirler. Leke tedavileri anında etkili süreçler değildir. En erken 2-4 hafta aralığında sonuç alınır. Bu yüzden günlük hayatta daha hızlı sonuç için makyaj ürünleriyle lekeleri kamufle etmek de bir seçenek. Ne yazık ki bu yöntem kalıcı değildir.


İyileştirici kozmetik olarak bilinen dermokozmetik grubuna giren birçok leke karşıtı serum, krem, leke maskeleri ve saf ekstraktlar içeren ampuller bulunmakta. Bu ürünlerin düzenli kullanımında, cildin hücre döngü süresi olan 28-52 gün aralığında sonuç almak mümkün. Oluşmuş lekeleri açmak, cilt tonunu dengelemek ve cildi aydınlatmak amacıyla kullanılan bu ürünlerin içeriğinde birçok aktif bulunur. Leke karşıtı ürünlerde Vitamin C kullanılan en etkili ve en popüler aktiftir. Vitamin C; cilt tonunu dengelemesi ve cildi sıkılaştırma etkisiyle, sağlıklı ve genç bir cilt tonuna sahip olmak isteyenler için mükemmel bir bileşendir. Aynı zamanda cildi toksinlerden arındırarak cildin onarımında ve leke oluşumunu engellemede profesyonel çözüm sağlar.

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Cildinizde en ufak bir leke fark ettiğinizde mutfağa koşun! Evdeki malzemelerle birçok leke maskesi yapmak mümkün. Başlıca; sirke, süt, limon, bal, pirinç, maydanoz ve yoğurtla bile basit ve etkili leke maskeleri yapılabilir.En çok merak edilen, yapımı kolay pirinç maskesi; ciltteki kahve rengi lekeleri açma ve cildi aydınlatma etkisine sahip.
Cilt lekeleri için pirinç maskesi tarifi:
Malzemeler; 
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1,5 bardak su

Maske Yapımı; 
 • Öncelikle pirinçleri suya koyarak orta ateşte yumuşayana kadar pişirelim.
 • Yumuşayan pirinçleri süzerek suyunu ayrı bir kaba alalım.
 • Süzdüğünüz pirinçleri üzerine sütü ekleyelim.
 • İyice karıştırdıktan sonra balı da karışıma ekleyelim.
 • Bu karışımı kuru ve temiz cildinize uygulayalım.
 • 20 dakika maskeyi yüzümüzde bekletelim.
 • Ayrı kaba aldığımız pirinç suyuyla yüzümüzü durulayalım.
Bu maskeyi haftada en fazla 2 defa uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda 1-2 ay içerisinde cilt lekelerinden kurtulmak mümkün.

PERGUSA Medikal Kozmetik
Banu BAYDALİEV • Güzellik Uzmanı
 
©Copyright 2017 Pergusa Medikal Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır. Bknz: Şartlar & Koşullar

İndirim VITAMIN C / Ampul - 1x2ml.
VITAMIN C / Ampul - 1x2ml.
Ton Eşitleme ve Sıkılaştırma
22,95 TL 45,90 TL
İndirim VITAMIN C / Ampul - 5x2ml.
VITAMIN C / Ampul - 5x2ml.
Ton Eşitleme ve Sıkılaştırma
109,50 TL 219,00 TL
İndirim NIGHT CELL / Ampul - 1x2ml.
NIGHT CELL / Ampul - 1x2ml.
Kök Hücre ve Lipozom Bakımı
22,95 TL 45,90 TL
İndirim NIGHT CELL / Ampul - 5x2ml.
NIGHT CELL / Ampul - 5x2ml.
Kök Hücre ve Lipozom Bakımı
109,50 TL 219,00 TL
İndirim WHITE GLOW / Ampul - 1x2ml.
WHITE GLOW / Ampul - 1x2ml.
Tüm Cilt Lekeleri Karşıtı
20,95 TL 41,90 TL
İndirim WHITE GLOW / Ampul - 5x2ml.
WHITE GLOW / Ampul - 5x2ml.
Tüm Cilt Lekeleri Karşıtı
99,50 TL 199,00 TL
Gösterilen: 1 ile 6 Arası, Toplam 6 Ürün (1 Sayfa)