Nedir Bu AHA'lar?

Alfa Hidroksi Asit (AHA) Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Cilt doğal olarak her gün milyonlarca ölü cilt hücresi döker. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan ve sürekli olarak dökülen bu hücreler ev tozunun %90'ını oluşturur. İlerleyen yaşlarda bu doğal dökülme süreci birçok çevresel faktöre bağlı olarak yavaşlar veya durur. Bunun sonucunda ciltte lekelenme, mat görünüm, kuruluk, pullanma, tıkanmış gözenekler ve cilt tonu eşitsizliği gibi sorunlar oluşur. Bu can sıkıcı cilt problemlerinden kurtulmak ve tazelenmiş, ışıltılı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmak için AHA eksfoliyatörlerini sizler için araştırdık. Eksfoliasyon; dengeli ve pürüzsüz, ışıltılı bir cilt elde etmenize yardımcı olmak için ölü cilt hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olan önemli bir adımdır. 


Peki Nedir Bu AHA’lar?
AHA’ lar şeker kamışı, süt ve meyve gibi doğal maddelerden türetilen, suda çözünen bir asit grubudur. Meyve asitleri olarak da bilenen Alfa Hidroksi Asit (AHA) grubu, cildin doğal yenilenme sürecine yardımcı olmak için cildin üst katmanındaki ölü deriyi temizler. Bunun sonucunda ciltte pürüzsüz, parlak ve daha genç bir görünüm kazandırarak kolajen üretiminin artmasını sağlar.

En Popüler AHA Çeşitleri

Yaygın alarak bilinen ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan 6 popüler AHA çeşidi vardır. Bunlar:
 • Glikolik Asit: Şeker kamışından,
 • Laktik Asit: Sütte bulunan laktozdan,
 • Sitrik Asit: Turunçgillerden,
 • Malik Asit: Meyvelerden,
 • Tartarik Asit: Üzümden,
 • Hidroksikaproik Asit: Arı sütünden elde edilir.
En etkili iki AHA, Glikolik ve Laktik asittir.

Glikolik Asit

Şeker kamışından elde edilir. Glikolik asit, Alfa HidroksiAsit (AHA) grubunun en küçük moleküllere sahip ve en popüler olanıdır.
 • Cilde kolayca nüfuz eder.
 • Nemlendirir.
 • Ölü derilerden arındır.
 • Pürüzsüzleştirir.
 • Cilt lekelerini açar.
 • Siyah nokta oluşumunu engeller.
 • Cildi sıkılaştırır ve elastikiyetini korur.
 • Cildin daha canlı görünmesini sağlar.
 • Anti-mikrobiyal özelliği ile akne oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Laktik Asit

Laktik Asit, çok bilinen diğer bir AHA çeşididir. Meyvelerden yapılan AHA' ların aksine laktik asit sütteki laktozdan elde edilir. Önemli bir cilt eksfoliyatörü olmasıyla beraber bilinmeyen birçok önemli etkiye sahiptir.
Laktik Asit Glikolik Asit ile aynı etkiye sahiptir. Fakat biraz daha yavaş etki eder. Çünkü molekül boyutu Glikolik Aside göre daha büyüktür. Bu nedenle daha hassas ve ince cilt yapısına sahip ciltlerin kullanımına daha uygundur.
 • Cilt yüzeyinde yer alan aşırı pigmentli hücrelerinin dökülmesini ve yenilenmesini hızlandırarak cilt renginin eşitlenmesini sağlar.
 • İnce çizgi ve kırışıklıklarını azaltır.
 • Güneşin verdiği hasarları onarır.
 • Cilt bariyer fonksiyonunu güçlendirir. Cildin ilk savunma hattını güçlü tutmaya yardımcı olur.
 • Cildin önemli bir bileşeni olan Seramid’ in daha fazla üretilmesini sağlar. Böyleye cilt nemlenir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde suda bulunabilecek ağır metallerin sağlıklı hücrelere saldırmalarını ve kolajen parçalayan enzimlerin serbest kalmasını önler.

Peki AHA’ların Cilde Faydaları Nelerdir?

Daha genç görünen berrak bir cilt için cilt bakım rutininizin ilk adımı olarak Alfa Hidroksi Asit (AHA) içeren ürünleri eklemeniz gerekir. Granüllü ve soyulan peelinglere en iyi alternatif olan AHA içerikli ürünler cildi tahriş etmeden ve cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden işlevini tamamlar.


AHA’ ların başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Ciltte biriken ölü deriyi temizleyerek cildi tazeler:
  AHA’ ların faydalarından ilki ciltteki ölü deriyi temizleyerek cildin yenilenme sürecine katkıda bulunmasıdır. Bu işlev cilt sağlığına katkıda bulunmakla birlikte, AHA’ ların diğer tüm faydalarının temelini oluşturur.
 2. Kolajen artışı sağlayarak cildi sıkılaştırır:
  Kolajen; cildin ikinci katmanı olan dermis tabakasında bulunan, cildin dolgun, genç ve sıkı kalmasını sağlayan protein açısından zengin bir liftir. Zamanla bu lifler bozularak ve ciltte elastikiyet kaybına neden olurlar. AHA’ lar ölü cilt hücrelerini temizleyip dermis tabakasına etki ettiğinde, bozulan kolajen liflerini yok ederek yeni kolajen üretimini tetikler. Cildin daha dolgun sıkı ve genç görünümü sağlar.
 3. İnce çizgilerin görünümünü azaltır. Kırışıklıkları önler:
  AHA’ lar cildin nem oranını ve kolajen miktarını artırarak kırışıklıkları önler. Düzenli kullanımda var olan çizgilerin de görünümü azaltmada etkin rol oynar.
 4. Ciltte kan akışını hızlandırır:
  Ciltte kan akışının hızlanması sonucu cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besinleri oksijen bakımından zengin kırmızı kan hücreleri yoluyla almasını sağlar.
 5. Ciltte ton eşitsizliğini önler. Lekeleri açılmasını sağlayarak cildi aydınlatır:
  AHA’ lar cildin hücre döngüsünü hızlandırır. Bu süreçte cilt yüzeyinde rengi bozulan hücreleri temizler ve yeni cilt hücrelerinin oluşumunu sağlar. Düzenli kullanım sonucu oluşan yeni cilt hücreleri eşit pigmentte olur. Var olan leke ve ton eşitsizliğinden bu şekilde kurtulabilirsiniz. 6. Sivilce oluşumunu engeller. Sebum (Yağ) salgısını düzenler:
  Sivilceler gözeneklerin ölü deri hücreleri, cildin doğal olarak ürettiği yağ (sebum) ve gün içerisinde ciltte biriken kir, makyaj kalıntıları tarafından tıkanmasıyla ortaya çıkar. AHA’ lar peeling görevi görerek gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunu engeller. Cilt bakım ürünlerinin daha iyi emilmesini de sağlamış olur.
 7. Sivilce sonrası oluşan cilt çukurlarında (Skar izleri) etkilidir:
  Düzenli ve sürekli kullanımda, cildin yenilenme sürecini hızlandırarak sivilce ve akne tedavileri sonucu ciltte oluşan çukurların derinliğini azaltır.

AHA İçeren Pergusa Ürünleri

Starter (AHA) Ampul içerdiği yoğunluğu dengelenmiş AHA (Alfa Hidroksi Asit) ile cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden cilt üzerinde biriken ölü hücreleri temizleyerek cildin yenilenmesi sağlar. Bu süreçte cildi nemlendirir ve onarır.


Starter (AHA) Ampul profesyonel bir bakımın ilk adımı olarak ardından kullanılacak cilt bakım ürünlerinin cilt tarafından daha iyi emilimini sağlar. Düzenli kullanımda; ciltte dış faktörler sonucu oluşan renk tonu eşitsizlikleri, leke problemleri, ince çizgiler, kırışıklıklar, sivilce, sivilce izleri ve siyah noktaların giderilmesini sağlar. Starter aynı zamanda ciltte kolajen oluşumunu tetikleyerek cildin elastikiyet kazanmasında etkilidir.

PERGUSA Medikal Kozmetik
Banu BAYDALİEV • Güzellik Uzmanı
Behiye TURGUT • Güzellik Uzmanı 
©Copyright 2017 Pergusa Medikal Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti. Her Hakkı Saklıdır. Bknz: Şartlar & Koşullar

Bu kategoride ürün bulunamadı.